top of page

NE YAPARIZ / WHAT WE DO

PROJE

Yüksek Yapı, Konut, Ofis, AVM, Hastane, Kültür Merkezi vb. yapıların yapısal tasarım projelerinin hazırlanması ve raporlanması yapılır.

Tasarımında uluslararası kabul görmüş analiz programlarından (Etabs, Sap2000, Perform 3D) ve CAD programlarından (AutoCAD ve Revit) faydalanılmaktadır.

Bunların yanısıra, hesaplar ve çizimler uygulama pratikleri dikkate alınarak, hazır paket programlar kullanılmadan, kendi geliştirdiğimiz özel programlar kullanılarak detaylı olarak yapılır. Yapısal proje çizimlerinin yanısıra, keşif, metraj ve teknik şartnameler de hazırlanmaktadır.

Depreme Dayanıklı Yapı Tasarımı ve Performansa Göre Tasarımı konusunda tecrübe sahibiyiz. Bu kapsamda güncel Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 (TBDY-2018) ile uyumlu tasarım yapılmaktadır.

Yerel standart ve yönetmeliklerin yanısıra ACI 318, AISC 360, AISC 341, ASCE 7, ASCE 41, Eurocode ve SNIP standart ve yönetmelikleri etkin bir şekilde kullanılmakta ve bunlara göre tasarımlar yapılabilmektedir.

SUNDUĞUMUZ HİZMETLER

* Konsept tasarım mühendisliği hizmetleri,
* Türk, Amerikan, İngiliz ve Euro kodlarına uygun yapı tasarımı,
* Yapısal ve deprem mühendisliği konularında tasarım,
* Sismik İzolasyonlu Yapıların Tasarımı,
* Yapısal ve yapısal olmayan değerlendirme,
* Mevcut yapıların güçlendirilmesi,
- Çelik ile güçlendirme, Karbon Elyaf Kumaş ile güçlendirme, Karbon Lifli Polimer (FRP) ve Karbon takviyeli polimer (CFRP) ile güçlendirme,
* Elle veya yazılım programlarıyla tasarım, hesaplama ve çizim,
* Mühendisler, bilirkişiler, mimarlar ve müşterilerle bağlantı kurmak,
* İş İlerleyişi ve tasarım ekibi toplantılarına katılmak,
* İnşaat sırasında saha ziyareti ve teknik destek.

DANIŞMANLIK

Proje geliştirme ve uygulama projeleri aşamalarında danışmanlık hizmetleri verilebilmektedir. Bu hizmet çeşitli şekillerde olabilmektedir.

Tasarım aşamasında, proje müellifi veya işverene, proje mesleki danışmanlık hizmeti verilebilir. Birlikte çalışılan projelerde, gerekli görülmesi durumunda Performansa Göre Tasarım (Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY-2018) ile uyumlu) yapılır. Çalışmalarımızda, ön tasarımın mimari ile uyumlu gerçekleştirilmesi, olası benzer projelerde yapılan çalışmaların projeye aktarılması, ileri aşamalarda mümkün olduğunca geri dönüşlerin azaltılması ve uygulama/montaj pratiklerinin çalışmalara yansıtılması hedeflenmiştir.

Mimari tasarım ekiplerine, projelerin geliştirilmesi aşamasında danışmanlık hizmeti verilmektedir. Mimari konsept tasarımlarının gerçekçi ve uygulama pratikleri düşünülerek ve proje devamında uygulama projelerin hazırlanmasında danışmanlık yapılabilmektedir.

HİZMET ALANIMIZDAKİ YAPI TÜRLERİ

* Yurt içi Konut ve Toplu Konutlar,
* Hastaneler,
* Eğitim Kurumları,
* Spor Tesisleri,
* Stadyumlar,
* Havalimanları,
* Kamu Yönetim Binaları,
* Ofis ve Müze Yapıları,
* Alışveriş ve İş Merkezleri,
* Endüstriyel-Sanayi Yapıları,
* Yol Ulaşım ve Köprü Yapıları,
* Alt Yapı ve Geoteknik Projeleri,
* Hasar Tespit - Araştırma ve Güçlendirme - Takviye Projeleri.

EĞİTİM

Bilgi ve tecrübelerin paylaşılmasının önemine inanıyoruz. Bu amaçla, üniversite, meslek odaları ve özel eğitim kurumlarınca verilen eğitimlere katkı sağlamayı hedefliyoruz.

Daha çok arkadaşımıza ulaşabilmek için sitemizin Blog bölümünde, yardımcı olacağını düşündüğümüz, paylaşımlarımız olacaktır. Ağırlıklı olarak yapısal tasarımcılara yardımcı olabilecek uygulama pratikleri ve yazılım eğitimleri gibi konuları paylaşacağız. Tasarımda karşılaşılan bazı özel konular hakkında, kendi görüş ve yöntemlerimizi de paylaşacağız. Bazen ise mesleğimiz dışında konuları görebileceksiniz.

Yapısal tasarım mühendislikleri için faydalı gördüğümüz çeşitli yayınlar (makale, dergi, yönetmelik, vb.) hakkında bilgilendirme yapacağız ve bazen bunlar hakkında görüşlerimizi aktaracağız. 

TURGAY YILDIZ
Structural Engineer

bottom of page