NE YAPARIZ / WHAT WE DO

 PROJE 

Yüksek Yapı, Konut, Ofis, AVM, Hastane, Kültür Merkezi vb. yapıların yapısal tasarım projelerinin hazırlanması ve raporlanması yapılır.

Tasarımında uluslararası kabul görmüş analiz programlarından (Etabs, Sap2000, Perform 3D) ve CAD programlarından (AutoCAD ve Revit) faydalanılmaktadır.

Bunların yanısıra, hesaplar ve çizimler uygulama pratikleri dikkate alınarak, hazır paket programlar kullanılmadan, kendi geliştirdiğimiz özel programlar kullanılarak detaylı olarak yapılır. Yapısal proje çizimlerinin yanısıra, keşif, metraj ve teknik şartnameler de hazırlanmaktadır.

Depreme Dayanıklı Yapı Tasarımı ve Performansa Göre Tasarımı konusunda tecrübe sahibiyiz. Bu kapsamda güncel Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği 2018 (TBDY-2018) ile uyumlu tasarım yapılmaktadır.

Yerel standart ve yönetmeliklerin yanısıra ACI 318, AISC 360, AISC 341, ASCE 7, ASCE 41, Eurocode ve SNIP standart ve yönetmelikleri etkin bir şekilde kullanılmakta ve bunlara göre tasarımlar yapılabilmektedir.

DANIŞMANLIK

Proje geliştirme ve uygulama projeleri aşamalarında danışmanlık hizmetleri verilebilmektedir. Bu hizmet çeşitli şekillerde olabilmektedir.

Tasarım aşamasında, proje müellifi veya işverene, proje mesleki danışmanlık hizmeti verilebilir. Birlikte çalışılan projelerde, gerekli görülmesi durumunda Performansa Göre Tasarım (Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği (TBDY-2018) ile uyumlu) yapılır. Çalışmalarımızda, ön tasarımın mimari ile uyumlu gerçekleştirilmesi, olası benzer projelerde yapılan çalışmaların projeye aktarılması, ileri aşamalarda mümkün olduğunca geri dönüşlerin azaltılması ve uygulama/montaj pratiklerinin çalışmalara yansıtılması hedeflenmiştir.

Mimari tasarım ekiplerine, projelerin geliştirilmesi aşamasında danışmanlık hizmeti verilmektedir. Mimari konsept tasarımlarının gerçekçi ve uygulama pratikleri düşünülerek ve proje devamında uygulama projelerin hazırlanmasında danışmanlık yapılabilmektedir.

EĞİTİM

Bilgi ve tecrübelerin paylaşılmasının önemine inanıyoruz. Bu amaçla, üniversite, meslek odaları ve özel eğitim kurumlarınca verilen eğitimlere katkı sağlamayı hedefliyoruz.

Daha çok arkadaşımıza ulaşabilmek için sitemizin Blog bölümünde, yardımcı olacağını düşündüğümüz, paylaşımlarımız olacaktır. Ağırlıklı olarak yapısal tasarımcılara yardımcı olabilecek uygulama pratikleri ve yazılım eğitimleri gibi konuları paylaşacağız. Tasarımda karşılaşılan bazı özel konular hakkında, kendi görüş ve yöntemlerimizi de paylaşacağız. Bazen ise mesleğimiz dışında konuları görebileceksiniz.

Yapısal tasarım mühendislikleri için faydalı gördüğümüz çeşitli yayınlar (makale, dergi, yönetmelik, vb.) hakkında bilgilendirme yapacağız ve bazen bunlar hakkında görüşlerimizi aktaracağız.